Jednoduchý a chutný recept poteší vaše chuťové poháriky ešte pred Vianocami.
Prípravu na sviatky môžete tento rok začať o trošku skôr, napríklad aj ľahučkým receptom na chutné koláčiky.
Čo budete potrebovať na cca 60 koliesok:
175 g masla
pol vanilkového struku
štipku soli
200 g hnedého trstinového cukru
100 g ovsených vločiek (najlepšie jemných)
100 g mandľových lupienkov
1 lyžicu medu (nezáleží na druhu)
50 g hladkej špaldovej celozrnnej múky
štvrť lyžičky prášku do pečiva
1 vajce
Postup:
Najprv si pripravíme maslo, ktoré roztopíme vo väčšom hrnci. Postupne k nemu pridáme dreň z vanilkového struku a na dovarenie použijeme i samotný struk. Po tom, čo sa maslo roztopí, pridáme do hrnca cukor, vločky a soľ, všetko spolu dostatočne premiešame a odstavíme z ohňa.
Následne k zmesi primiešame mandľové lupienky, múku, prášok do pečiva, jedno vajce a med. Všetko zmiešame mixérom na najnižšom stupni otáčok. Následne vytvorené mandľovo-ovsené cesto za pomoci dvoch lyžičiek uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, a to v podobe menších kôpok. Tie postupne roztlačíme na placku a ponaťahujeme, aby tak dosiahli tvar kolieska.
Dajte však pozor, aby ste kolieska ukladali aspoň 5 centimetrov od seba, keďže sa v rúre roztečú a mohli by sa nechtiac zlepiť dokopy. Pečieme ich pri teplote 160 stupňov, a to až dovtedy, kým nechytia krásnu zlatú farbu. Po dopečení ich nechajte chvíľku vychladnúť a následne ich preložte do uzatvárateľných nádob.
Aj vy ste vždy túžili poznať recept na dokonalé medovníčky, ktoré sú okamžite po upečení mäkké? Nechali sme sa inšpirovať blogom The story of a cake a objavili sme recept na medovníky, ktoré chutia skutočne ako malé kúsky neba.
Pripravte si s nami to najtypickejšie a najvoňavejšie pečivo, ktoré je sladkým symbolom Vianoc. Medovníčky. Tento recept je však skutočne výnimočný. Už totiž vôbec nebudete musieť počkať na to, aby zmäkli.
Čo budete potrebovať:
Cesto
1 kg hladkej preosiatej múky
250 g zmäknutého masla
250 g medu
250 g práškového cukru
2 ČL kopcom perníkového korenia
2 ČL sódy bikarbóny
4 stredne veľké vajcia
Poleva
1 bielko
150 g práškového cukru (3 x preosiať)
Postup:
Vypracujeme si medovníkové cesto. Vymiešame maslo, cukor, med a vajcia. Pridáme múku, sódu bikarbónu a perníkové korenie. Cesto necháme odležať v chladničke celú noc. Odležané cesto rozdelíme na 4 časti a začíname vaľkať (asi na 0,5 cm) a vykrajovať. Rúra by mala byť vyhriata na 180 stupňov a pečieme 9-10 minút. Potrieme rozšľahaným vajíčkom. Medovníky zdobíme polevou z vyšľahaného bielka a cukru.
Tip:
Ak chcete polevu redšiu, pridajte citrónovú šťavu. Dobrú chuť!
Bratislava, október 2017 - Dni sa skracujú a prichádza čas, kedy sa radšej zabalíte do deky a vychutnáte si teplo domova. Zima je tiež obdobím večierkov a rodinných stretnutí.
Osviežte si tieto chvíle s nadčasovou legendou Schweppes. Tento nápoj bol prvým z ochutených limonád na svete, čo zaručuje nielen výbornú chuť, ale aj tradičnú a časom overenú kvalitu. Je výbornou súčasťou kokteilov, ale aj samotný priamo z fľaše. Schweppes si môžete vychutnať hneď v niekoľkých príchutiach.
Hrejivý zázvor
Viete si predstaviť lepší spôsob, ako uhasiť smäd počas chladnej zimy? Schweppes Ginger Ale je najlepšou kombináciou hrejivého zázvoru a osviežujúcich bubliniek. Šéfbarman pražského Bugsy’s Baru, Milan Zaleš, odporúča tráviť zimné večery v ruskom štýle a zahrievať sa koktejlom Moscow Mule: „Stačí vám vodka, Schweppes Ginger Ale, citrón a ľad. Pre koho je drink málo pikantný, môže pridať aj čerstvý zázvor. A keď to náhodou preženiete, druhý deň vám pomôže tradičný famózny drink z Anglicka. Pimm´s Cup. V ňom je zázvorová limonáda od Schweppes tiež super.“
Pimm’s Cup postup:
Budete potrebovať:
4cl Pimms No.1
šalátová uhorka
citrón
pomaranč
mäta
Schweppes Ginger Ale
Ako na to:
Pohár naplňte ľadom a kúskami uhorky a ovocia. Pridáme likér Pimms No.1 a dolejeme Schweppes Ginger Ale. Dozdobíme lístkom mäty.
Citrusové osvieženie
Pomaranč, grapefruit, limetka, mandarinka a ... nekonečné bublinky. Schweppes Citrus Mix má v sebe všetko, čo pre váš večierok potrebujete. „Citrus Mix je prvá Schweppes limonáda, v ktorej môžete nájsť mandarinku. Jej chuť sa fantasticky snúbi s pomarančom a grepfruitom, a tak vytvára kombináciu vychádzajúcu z klasického Bitter Lemon a posúva ho ešte o kus ďalej,“ hovorí Mila Zaleš. Poskytnite vašim hosťom dokonalé osvieženie prostredníctvom sofistikovaného nealkoholického kokteilu Mint Vibe.
Mint Vibe postup:
Budete potrebovať:
75 ml Schweppes Citrus Mix
75 ml Schweppes Tonic
lístky mäty
Ako na to:
V pohári rozdrvíme lístky mäty a všetky ingrediencie nalejeme na kocky ľadu.
Horkosladký kompromis
Chystáte rodinné stretnutie a rozmýšľate aký nápoj ponúknuť? Milujete Tonic, no pre niektorých členov rodiny je až príliš horký? Bitter Lemon je horký ako Tonic a príjemne sladký ako dobre namiešaná citronáda. Vytvára tak dokonalý kompromis, ktorý zabezpečí spokojnosť všetkých hostí. Túto príchuť priniesol Jacob Schweppes už v roku 1954! Bitter Lemon môžete podávať ako chutný nealko nápoj, alebo svieži alkoholický drink. „Doporučujem piť ho čistý, chladený s ľadom, s plátkom citróna alebo namiešať ho s ginom tak ako Tonic. Výborne sa tiež hodí k vodke. Ja mám veľmi rád drink Schweppes Bitter Love, ktorý pripravujeme v rámci Schweppes The Baru,“doporučuje Milan Zaleš.
Vodka Bitter Lemon
Budete potrebovať:
50 ml vodky
Schweppes Bitter Lemon na doliatie
limetková kôra (na ozdobu)
Ako na to:
Nalejte vodku do pohára naplneného kockami ľadu. Dolejte Schweppes Bitter Lemon a dozdobte.
Tonicové povzbudenie
Štandardná káva môže byť pre vás už stereotyp a limonády zas nezaručia také povzbudenie, aké potrebujete. Schweppes Coffee & Tonic je veľkým hitom, ktorý vám dodá dostatok energie na úspešné zvládnutie dňa aj na večerné posedenie s priateľmi. Počujete, ako všetka tá energia šumí?
Schweppes Tonic & Coffee Break postup:
Budete potrebovať:
1 fľaša Schweppes Tonic
1 šálku espresa
1,5 cl karamelového sirupu
Kockový ľad
Ako na to:
Schweppes Tonic nalejte do ¾ pohára, kde už bude pripravený ľad. Dolejte espresom vyšejkovaným spolu s karamelovým sirupom. Ako ozdobu použite kávové zrná. Podávajte so slamkou.
Prečo sú Schweppes nápoje tie najlepšie?
Keby sa organizovala súťaž o najlepšie bublinky, Schweppes by bol najväčším favoritom. Na túto disciplínu je totiž expert. Jacob Schweppes v roku 1783 vynašiel spôsob, ako zachytiť bublinky a uzavrieť ich do fľaše tak, aby v nápoji vydržali. Neskôr, v 19. storočí, priniesol na trh prvé ochutené limonády- zázvorovú Ginger Ale a chininový Indian Tonic, ktoré spôsobili doslova revolúciu!
1ks vajce
150 g masla
100 g pomletých vlašských orechov
250 g hladkej múky
80 g práškového cukru
1ks vanilkový cukor
1 PL kôry z pomaranča
Obaľovanie:
2ks vanilkového cukru
3PL práškového cukru
Postup:
Ako prvé si vymiešame roztopené maslo spolu s práškovým a vanilkovým cukrom, kým nezískame penu. Pridáme vajce, múku, pomleté orechy a zmiešame. Do tohto tradičného cesta vyskúšajte pridať nastrúhanú kôru z pomaranča, ktorá dodá cestu výraznejšiu chuť. Rukami vypracujeme cesto, obalíme fóliou a dáme do chladu minimálne na 2 hodiny.
Pripravíme si plech, na ktorý dáme papier na pečenie a rúru si vyhrejeme na 180 °C. Na posypanej doske múkou si z cesta postupne nakrájame kúsky hrubé asi 1,5 cm a ručne vytvarujeme rožteky rovnakej veľkosti. Pečieme približne 10-15 minút dozlatista. Horúce rožteky obalíme v prášku zmiešaného z vanilkového a práškového cukru.
Áno, pečenie k Vianociam jednoducho patrí. A čo tak tento rok skúsiť aj popri tých všetkých medovníčkoch, vanilkových rožtekoch a perníčkoch aj niečo netradičnejšie? Vianočnú cviklovo - čokoládovú bábovku si určite zamilujte.
Ak máte radi netradičné chute a kombinácie, tento recept je pre vás ako stvorený. Dnes sme sa nechali inšpirovať blogom Angie bakes a jej cviklovo - čokoládovou bábovkou. A chutí famózne!
Čo budeme potrebovať:
350 g uvarenej cvikly
120 g masla
200 g SweetFamily hnedého cukru
150 g horkej čokolády 70%
1 vajíčko
pol balíka kypriaceho prášku
230 g hladkej múky
štipka soli
lyžička vanilkového extraktu
Postup:
Čokoládu si rozpustíme vo vodnom kúpeli. Formu na bábovku vymažeme maslom a vysypeme múkou. Cviklu tyčovým mixérom vymiešame na hladké pyré. Maslo s cukrom vyšľaháme do peny, pridáme vajíčko aj cviklové pyré, vanilkový extrakt a rozpustenú čokoládu. Primiešame múku zmiešanú s kypriacim práškom a soľou. Cesto nalejeme do formy a dáme piecť pri 190 stupňov na cca 45-50 minút. Špáratkom skontrolujeme vnútro, či je upečené. Vyberieme, necháme vychladnúť a potom vyklopíme na tanier. Pred podávaním ozdobíme práškovým cukrom alebo rozpustenou čokoládou. Dobrú chuť!
Niekedy sa oplatí staviť na netradičné chute a vystúpiť aj zo svojej komfortnej zóny aby ste objavili nečakane dobré spojenie.
Kozí syr je v súčasnosti veľmi populárnou bielkovinou. Šéfkuchári ho s obľubou pridávajú do bagiet či ako dodatok k mäsu. Najviac však jeho typická chuť vynikne, ak sa spojí s niečím krásne čerstvým a tiež voňavým. Červená repa je práve takouto skvelou surovinou a okrem toho obsahuje aj množstvo výživných látok, ktoré vášmu telu dodajú prospešné vitamíny. Čerstvosť na tanieri, aj tak by sa dal nazvať tento veľmi ľahký jarný šalát, ktorý si jednoducho pripravíte doma za pár minút. Výsledný efekt je však hodný niekoľko hviezdičkovej reštaurácie.
1 hlavičku červenej repy
1 červenú cibuľu
Šalát polníček
Kozí syr
Orechy
Med
Balzamiko ocot
Kvapku olivového oleja
Soľ
Čierne korenie
Postup:
1. Pripravíme si červenú repu. Uvaríme ju v osolenej vode a následne mäkkú pokrájame na menšie kúsky. Kvôli estetiky môžete zvoliť aj krájanie na tenké plátky. V takomto stave má repa jemnú sladkastú chuť, ktorá skvelo dopĺňa chuť kozieho syra.
2. Kozí syr si tiež pripravíme nakrájaním na menšie kúsky.
3. Do väčšej misky si vložíme umytý šalát typu polníček. Tento typ šalátu je sviežy a veľmi neutrálnej chuti. Dovolí tak krásne vyniknúť skvelej kombinácii syru a červenej repy.
4. Šalát v miske pokvapkáme olivovým olejom, pridáme soľ a korenie. Nakrájame si červenú cibuľu a pridáme ju do šalátovej zmesi. Postupne pridávame aj repu a orechové jadrá.
5. Premiešame si zmes, ktorá nám vznikla v miske a až na záver pridávame kozí syr, aby sme miešaním neporušili jeho jemnú textúru. Pár kvapiek balzamiko octu nesmie chýbať. Med na záver dotvorí výsledný sladko- kyslý efekt. Skvelo sa hodí k orechom a príjemne zjemní kozí syr.
Ľahký obed si môžete doma vykúzliť z pár surovín a za enormne krátku dobu.
Polievky zo zeleniny sú plné vitamínov a môžu v teplých dňoch skvelo zahnať hlad a pritom nespôsobiť v žalúdku ťažobu. Odporúčame ich aj keď je vonku slnečno, pretože teplé jedlo príjemne rozpumpuje vaše cievy a dodá vám potrebnú energiu. Mrkva v kombinácii so zázvorom je nielen veľmi chutná, ale aj telu prospešná. Preto neváhajte a skúste si cez týždeň uvariť túto ľahkú a detoxikačnú polievku plnú zdravia.
1. Na panvici si na masle opražíme kúsok cibuľky.
2. Pridáme očistenú a nakrájanú mrkvu. Môžete si ju nakrájať na tenšie krúžky, aby čím skôr v panvičke zmäkla. Poduste si ju na miernom stupni ohrevu. Ak treba podlejte kvapkou vody.
3. Takto pripravenú mrkvu vložíme do mixéru alebo ju budeme mixovať ponorným mixérom.
4. Dochutíme soľou a korením a pridáme očistený zázvor. Chceme aby polievka obsiahla všetky potrebné vitamíny, preto do mrkvy a zázvoru pridáme kúsok masla, v ktorom sa živiny lepšie rozpustia.
5. Zázvorom nešetrite. Nielenže je skvelým obsahom vitamínov ale má aj aktioxidačné účinky a je skvelou prevenciou proti chorobám
6. Premixovanú zmes môžeme podávať s plátkom celozrnného chleba. Ten odporúčame pred zjedením ugrilovať z hriankovači, aby vás nenafukoval.
Nedeľný obed si žiada aj poriadny kúsok sladkého koláčika. Ak si však chcete v tieto teplejšie dni pripraviť niečo naozaj lahodné a aj ľahšie stráviteľné, vyskúšajte tento cheesecake.
Blogerka Simona Škodová pokladá cheesecake s čučoriedkami a horkou čokoládou za svoj najobľúbenejší. Preto určite ani vy nebudete ľutovať ak ho vyskúšate! Spojenie sladkých čučoriedok a horej čokolády sa vám postará o nezabudnuteľný zážitok a o ozajstné leto na tanieri.
Simona sa zaoberá nielen pečením, ale aj zdravým životným štýlom. Na jej blogu preto nájdete nielen množstvo skvelých variant na božské cheesecake ale aj recepty, ktoré si pokojne môžete pripraviť ako nedeľný obed. Okrem toho je zástancom zdraviu prospešných látok a domácich výrobkov. Takže ak si chcete udržať štíhlu líniu a pritom navariť chutne, neváhajte sa inšpirovať.
Na prípravu budeme potrebovať:
Na základ:
1 a 1/2 balíka ovsených sušienok (Zuzanky alebo Hobbits)
1. Sušienky si rozdrvíme na múkovú zmes a premiešame s cukrom a roztopeným maslom.
2. Vzniknutý korpus natlačíme rukami do formy na pečenie a predpečieme na 180° po dobu 5 minút.
3. Medzitým si v miske vymiešame vajíčka s cukrom/sladidlom, pridáme tvaroh, mascarpone, smotanu a jogurt.
4. V mixéri si pomixujeme čučoriedky s mliekom. Čučoriedkovú zmes pridáme k tvarohovej a premiešame.
5. Predpečený sušienkový korpus necháme chvíľu vychladnúť a následne naň pridáme tvarohovú zmes. Pečieme 30 minút na 180°a po polhodine znížime teplotu na 150°a pečieme ďalších 15 minút.
6. Cheesecake necháme vychladnúť. V hrnci zohrejeme smotanu na šľahanie a zalejeme ňou kúsky čokolády. Poriadne premiešame a ganáž máme hotovú. Vytvorenou ganážou polejeme koláč a ozdobíme podľa chuti.
Chutný obed si žiada aj malú sladkú bodku. Tá vaša môže byť presne tou skvelou „čerešničkou na torte.“
Existuje množstvo čokoládových koláčov, ktoré si môžete pripraviť. Čo však robí tento májový čokoládový koláč tým jedinečným? Snúbia sa v ňom tri unikátne chute, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Prekypuje vynikajúcou horkou čokoládou, čerešňami a mandľami, ktoré vytvárajú božskú chuť a sladkú bodku po akomkoľvek obede.
1. Zmiešame spolu všetky suché ingrediencie. Postupne k nim prilejeme mlieko a olej a poriadne premiešame.
2. Horkú čokoládu si nastrúhame na hrubom strúhadle alebo nakrájame na menšie kúsky. Primiešame ju do vzniknutého a pripraveného cesta. Takto zabezpečíme aby sa čokoláda pri pečení v zmesi príjemne roztiekla.
3. Do cesta pridáme mandle. Pár si ich ponecháme bokom na ozdobu koláča. Podobne spravíme aj s čerešňami. Vmiešame ich iba zľahka, aby sme nenarušili ich textúru.
4. Koláčovú zmes vylejeme do formy vystlanej papierom na pečenie. Pečieme po dobu 30 až 45 minút na 180 stupňov.
5. Tesne pred podávaním môžete vrch koláča poliať roztopenou horkou čokoládou. Pridajte čerešne a boky koláča ozdobte mandľami.
Dali by ste si sladké raňajky do postele, avšak už nemáte chuť na palacinky či klasické americké lievance? Skúste recept, ktorý pochádza ešte z dôb cisára Jozefa II..
O tom, ako vznikol vynikajúci dezert cisársky trhanec, kolujú rôzne fámy. Je však známe a viac ako možné, že si ho na svojom stole vychutnával už cisár Jozef II. Rakušania sú na toto jedlo právom hrdí. Je jednoduché a rýchle a pritom tak chutné, že vám po ňom na tanieri nezostane ani kúsoček.
Trhanec má podobnú textúru ako lievance a nelíši sa príliš ani od obľúbených palaciniek. Nezáleží mu však na forme tak, ako jeho predchodcom. Môžete si ho vychutnať s čerstvým ovocím, s kompótom ale aj so šľahačkou či javorovým sirupom.
Na cesto budeme potrebovať:
120 g hladkej múky
200 ml mlieka
4 vajíčka
30 g kryštálového cukru
1 lyžička soli
Na pečenie si pripravte:
80 g masla
60 g práškového cukru
Na ozdobu použijete:
500 g čerstvých jahôd
vanilkový cukor na posypanie
1. V miske si zmiešame žĺtky s cukrom a postupne budeme striedavo pridávať mlieko a múku.
2. Z bielkov si vymiešame tuhý sneh, ktorý na zľahka primiešame do vzniknutej zmesi v miske.
3. Na panvici si rozpálime maslo, na ktoré vylejeme hrubšiu vrstvu cesta. Opekáme ho dozlatista.
4. Po chvíľke si cesto otočíme na druhú stranu, necháme asi 1 minútu piecť. Pointou trhanca je, že ho na panvici natrháme na menšie kúsky. Ďalej opekáme dozlatista.
5. Vzniknuté trhance zasypeme práškovým cukrom a necháme skaramelizovať.
6. Na dochutenie môžeme použiť vanilkový cukor a posypať ním vrch trhanca.
7. Očistíme si jahody, ktoré celé jedlo krásne prevoňajú a dodajú mu sviežosť.
Ak máte niekedy chuť na príjemnú zmenu, inšpirujte sa talianskou kuchyňou. Je to možno paradox, pretože všetci si myslíme, že taliansku klasiku poznáme naspamäť. Opak je však pravdou.
Lahodné prepojenie chutí je to, čo robí tento šalát dokonalým. Svieže letné ovocie sa v ňom snúbi s jemne slanou talianskou sušenou šunkou. Ak ste zástancami netradičnejšieho jedla, určite si pripravte tento výborný šalát s melónom a prosciuttom.
1. Vo väčšej miske premiešajte spolu polníček s rukolou. Rukola vytvorí príjemný horkastý kontrast k sviežej sladkej chutí melóna. Polníček práve naopak, podtrhne jeho chuť, pretože je veľmi svieži a neutrálny.
2. Melón očistite a nakrájajte na malé kúsky. Nemusíte ho vôbec špeciálne upravovať, úžasne chutí takýto čerstvý. Pridajte ho k šalátovej zmesi.
3. Prosciutto tiež nakrájajte, prípadne natrhajte na menšie kúsky. V šaláte vytvorí dokonalú slanú taliansku chuť.
4. Na šalát nasypte hoblinky parmezánu a nezabudnite ani na ultra ľahký dresing. V malej miske zmiešajte lyžicu medu s lyžicou dijonskej horčice. Pridajte dve lyžice gréckeho jogurtu a pochúťka je na svete. Dresingom zľahka pokvapkajte šalát.
Jedinečnosť tohto šalátu spočíva v lahodnom prepojení chutí slaných a sladkých surovín, ktoré sú tak typické pre taliansku kuchyňu. Zažite leto a pocit dovolenky už doma na tanieri.
V priebehu teplých dní nie je čas a často ani chuť na dlhé varenie. Pripravte si preto obed už za pár minút. Toto svieže rizoto je plné vitamínov a strávite ho naozaj ľahko!
Čerstvá letná cuketa a domáce rajčiny, ktoré zoženiete na každom dobrom trhu, lákajú k spoločnému receptu. Jeden taký sme si preto pre vás pripravili už tento týždeň. Lahodná chuť zeleniny s ryžou vám vyčaruje na tanieri hotový zázrak. Veľkým plusom tohto rizota je aj jeho ľahká príprava. Za pár minút môžete mať na stole poklad, ktorý by ulahodil aj obyvateľom Provence.
1 cuketu
3 rajčiny
1 hrnček ryže (môže byť aj špeciálna na rizoto)
1 malú cibuľu
3 strúčiky cesnaku
zeleninový vývar
olivový olej
soľ
mleté čierne korenie
parmezán podľa chuti
slaninka (voliteľné)
Postupovať budete nasledovne:
1. Na jemno si nakrájajte cibuľku a cesnak. Opražte ich na olivovom oleji.
2. Do panvice pridajte ryžu a chvíľku ju pražte. Potom prilejte časť vývaru. Zmes priebežne miešajte až kým sa vývar postupne neodparí.
3. Osoľte a okoreňte hotovú ryžu.
4. V horúcej vode nechajte paradajky spariť, aby sa vám ľahšie šúpali. Ak vám ich šupky nevadia, pokojne ich môžete nechať v rizote. Bude rovnako chutné. Nakrájajte ich na menšie kúsky a pridajte do rizota.
5. Ryžu s pridanými paradajkami opäť podlejte vývarom a varte až kým ryža nie je skoro mäkká. Takéto rizoto môže ostať viac vlhké, ako je tomu v prípade klasického slovenského rizota.
6. Na záver pridajte cuketu. Tá potrebuje k svojej príprave naozaj chvíľku. Očistite ju, nakrájajte na malé kúsky a v zmesi spolu s ryžou a paradajkami ju varte až do úplnej mäkkosti ryže.
7. Na záver môžete rizoto ešte vylepšiť hoblinkami parmezánu.
TIP: Ak vám k takémuto jedlu chýba kúsok mäska, skúste si na vrch rizota upražiť na kvapke olivového oleja plátok slaninky. Vytvoríte si tak vynikajúci slaninový čips, ktorý doplní chuť čerstvej sezónnej zeleniny.
Ak máte radi niečo sladké k svojej poobednej káve, neváhajte s pripravte si spolu s nami cookies z troch druhov čokolády. Prekvapí vás určite ich krehká textúra a môžete si ich vychutnať aj teplé, ale aj chladné počas teplého dňa.
Milovníci čokolády si pri tomto recepte určite prídu na svoje. Jednoducho sa tváriace koláčiky v sebe spájajú tri druhy čokolády- horkej, mliečnej a bielej. Vďaka svojej jedinečnej textúre sa vám budú rozpadávať v ústach a určite potešia ako malých, tak aj veľkých maškrtníkov.
350 g hladkej múky
250 g zmäknutého masla
200 g kryštálového cukru
150 g hnedého cukru
125 g horkej čokolády
125 g mliečnej čokolády
125 g bielej čokolády
75 g kakaa
2 vajcia
1 polievkovú lyžicu práška do pečiva
štipku soli
Postup:
1. Svoju rúru si predhrejte na 180 °C a plech si vysteľte papierom na pečenie
2. V miske zmiešajte múku s kakaom, práškom do pečiva a so štipkou soli.
3. Za pomoci mixéra vyšľahajte cukor s maslo na hladkú hmotu. Po jednom do tejto zmesi pridávajte vajíčka a dôkladne vždy premiešajte. Aby ste dokončili základné cesto, prisypte múku s ingredienciami, ktoré ste si do nej zapracovali.
4. Na doske si nakrájajte všetky tri druhy čokolády na menšie kúsky a postupne ich zapracujte do vzniknutej zmesi na koláčiky cookies.
5. Na papier na pečenie urobte vždy malú kôpku cesta, ktorú následne roztlačte prstami do tvaru sušienky.
6. Pečte približne po dobu 12 minút.
TIP: Ak nie ste až takým milovníkom čokolády, ale uvítali by ste ovocnú verziu cookies, môžete namiesto čokolády použiť do cesta sušené ovocie. Skvelé sú brusnice či hrozienka. V takom prípade môžete vynechať aj kakao a ako ochucovadlo použite vanilkový cukor či škoricu.
Nie ste si isté, čím potešiť svojo milovaného na sviatok zamilovaných? Máme pre vás skvelý tip od blogerky Maťky zo Stvory z kuchyne. Verte nám, že tomuto cheesecake žiaden muž neodolá.
Čo potrebujete:
Brownie cesto
125 g horkej čokolády (obsah kakaa min. 50%)
125 masla (82 %- ného)
2 celé vajíčka (veľ. M)
165 g kryštálového cukru
semiačka z 1 vanilkového struku
110 g hladkej múky (môžete aj o niečo menej)
Nepečený krém
250 g mascarpone
250g tučného jemného tvarohu
200 g bielej čokolády (obsah kakaovej sušiny min. 30%)
100 g tzv. dark chocolate chips
Zdobenie
čerstvé jahody alebo iné obľúbené ovocie
Postup:
Maslo izbovej teploty dajte nakrájané na kúsky spolu s nalámanou čokoládou do sklenenej misky a roztopte buď vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke. Nechajte chladnúť a zatiaľ vyšľahajte vajíčka s cukrom a vyškrabkaným vnútrom vanilkového lusku do peny. Ručne vmiešajte vychladnutú maslovú čokoládu a nakoniec múku. Pri 160 stupňoch pečte cca 40-45 minút. Treba skúsiť pichnúť ihlicou do stredu a nesmie vám na nej ostať surové cesto. Brownie nechajte chladnúť vo forme, ale obehnite si cesto dookola nožom, aby sa oddelilo od formy. Keď je korpus vlažný, môžete sa pustiť do krému. Ten bude rýchlo tuhnúť, takže si ho určite nerobte vopred, kým je ešte cesto horúce.
Bielu čokoládu roztopte a zase nechajte vychladnúť. Mascarpone a tvaroh si prešľahajte šľahačom, prisypte tmavé čoko kúsky a prilejte tekutú bielu čokoládu. Krátko prešľahajte a dajte krém na vychladnutý brownie korpus, ktorý je stále vo forme na pečenie. Pekne si krém uhlaďte a nechajte takú hodinku- dve v chladničke, aby čokoláda v kréme stuhla a cesto sa trochu odležalo. Dozdobte jahodami alebo čím vám len napadne.
Tip:
Predtým, než budete koláčik krájať, je dobré nechať ho nejaký čas vybratý vonku pri izbovej teplote, pôjde vám to ľahšie, lebo krém je dosť tuhý a brownie cesto kvôli vysokému podielu čokolády a masla takisto.
Objavili sme skutočne skvelé, rýchle a sýte jedlo na raňajky. Tuniaková nátierka foodblogerky Veroniky Čopíkovej alias Lenivej kuchárky naozaj poteší nejeden mlsný jazýček.
Čo budete potrebovať:
100 g tuniaka v olivovom oleji (uprednostnite tuniaka v skle)
2 malé zavárané uhorky
1 uvarené vajíčko
50 g lučiny (môžete nahradiť maslom izbovej teploty)
hrsť nasekanej pažítky
soľ
čierne korenie
Postup:
Do misky dáme tuniaka a vidličkou ho "roztlačíme" na menšie kúsky. Pridáme nadrobno nasekané uhorky a vajíčko, syr Lučina a nasekanú pažítku. Osolíme, okoreníme a celú pomazánku preložíme do mixéra. Rozmixujeme dohladka, ochutnáme a podľa chuti ešte pridáme soľ a čierne korenie. Hotovú nátierku dáme na chlieb, bagetu či sendvič a doplníme našimi obľúbenými ingredienciami.
Tip:
Celozrnný sendvič, nasucho opečte na panvici z vonkajšej strany, aby bol chrumkavý, natrite ho nahrubo tuniakovou nátierkou, pridajte pár koliesok natenko nakrájanej fialovej cibule a posypte hrsťou valeriánky poľnej.
Tak toto je doslova dokonalé ”super food”. Táto miska predstvuje jedlo plné vitamínov, minerálov a navyše je aj chutné. No a v neposlednom rade sa nemusíte báť, že by ste z neho pribrali!
Tentokrát sme sa nechali pri príprave obeda inšpirovať skvelou foodblogerkou z La Petit. A musíme uznať, že budha miska s belugou a tofu chutí priam božsky. Skvelé je, že ak aj doma nejakú surovinu nemáte, môžete pokojne imrovizovať. Tak poďme na to!
Slaninu a šalotku nakrájajte na drobno. Dajte do hrnca a jemne restujte, kým sa slanina nevypečie. Pridajte korenie garam masala a asi 1 minútu restujte, kým sa korenie nerozvoní. Pridajte šošovicu beluga a zalejte ju vodou cca 1 – 2 cm nad šošovicu. Jemne osoľte (slanina už obsahuje soľ), a dajte variť na mierny oheň a prikryte pokrievkou. Šosovicu varte cca 30 – 45 minút. Je uvarená ak je mäkká, ale nie mazľavá. Ak vám v hrnci zostane trochu vody, zlejte ju. Červenú kapustu nakrájajte na tenké prúžky, dajte do misky, a zalejte citrónovou šťavou a jemne osoľte. Nechajte pár minút postáť, kým jemne nezmäkne. Karfiol nakrájajte na menšie kúsky a dajte variť do osolenej vody. Keď je karfiol mäkký, ale stále chrumkavý, sceďte ho a papierovou utierkou osušte. V miske zmiešajte 2 PL oleja s korením tandoori kari, a karfiol v tejto zmesi poriadne obaľte, a nechajte 5 minút postáť. Tofu si nakrájate na kocky a sprudka opečete na panvici s trochou oleja. Opečené tofu dajte bokom a udržiavajte ho v teple. Do tej istej panvice potom dajte karfiol a tiež ho sprudku opečte. Keď je opečený, dajte ho bokom a tiež udržujte v teple. Ako posledné dajte do panvice slnečnicové semiačka a zvyšok oleja a jemne ich opečete. Uhorku umyte, nakrájajte na tenké kolieska a pustite sa do skladania misky. To ako si misku naskladáte je už na vás!
Aj vy ste ako malé deti milovali škoricové osie hniezda so šálkou kakaa? Ak ste si ich však dobre dávno nepripravovali, je čas to zmeniť. Výborne sa hodia na raňajky, či desiatu. Navyše ak sa do nich zahryznete, okamžite sa prenesiete v spomienkach do detstva.
My sme sa nechali inšpirovať touto starou dobrou klasikou na blogu Kamila a Mižu z Coolinári. A teda chutia výborne!
Čo budete potrebovať (na 14 ks):
Cesto:
460 g polohrubej múky
7 g sušeného droždia
1 polievkovú lyžicu medu
1 lyžičku soli
1 vajce
250 ml vlažnej vody
20 g mäkkého masla na vymastenie
Plnka:
100 g rozpusteného masla
2 balíčky mletej škorice
50 g škoricového cukru
50 g vanilkového cukru
50 g rozpusteného masla na potieranie
Postup:
1. Pripravte cesto. Do misy od robota navážte všetky suroviny, múku, droždie, med, soľ, vajce a vodu. Použite hákový nástavec a nechajte miesiť 10 minút. Trochu lepkavé cesto preložte na pomúčenú pracovnú dosku, vytvarujte bochník a vložte do maslom vymastenej, čistej misy. Misu prekryte potravinovou fóliou, utierkou a nechajte 1 hodinu kysnúť.
2. Cesto preložte na pomúčenú pracovnú dosku a vyvaľkajte do obdĺžnika 30×50 cm. Celý plát potrite rozpusteným maslom, posypte striedavo škoricou, škoricovým a vanilkovým cukrom. Po dĺžke cesto zrolujte a nakrájajte ostrím nožom na štrnásť približne rovnakých dielov hrubých cca 6 cm. Ukladajte na dva plechy vystlané papierom na pečenie rezom hore. Prikryte utierkou na 30 minút a nechajte podkysnúť. Pred pečením potrite hniezda roztopeným maslom a vložte do rúry rozohriatej na 180 stupňov na 15 – 20 minút.
Ak hľadáte tip na chutný, rýchly a zdravý obed, vyskúšajte bulgur so zeleninou a kozím syrom. Pokiaľ patríte medzi milovníkov mäsa, môžete ho do tohto receptu pokojne pridať.
Týmto zdravým receptom na rýchly obed, sme sa nechali inšpirovať Lenivou kuchárkou. A treba uznať, že chutí výborne!
Čo budete potrebovať:
150 g bulguru
625 ml vody
50 ml olivového oleja
šťava z 1/2 citróna
zväzok petržlenovej vňate
soľ
čierne korenie
1/2 hlavičky ľadového šalátu
5 cherry paradajok
100 g mäkkého kozieho syra
jarná cibuľka
Postup:
Príprava bulguru je veľmi jednoduchá, aj keď sa ho mnohí z nás obávajú. Najprv si do rýchlovarnej kanvice dáme zovrieť vodu. Vriacu vodu vylejeme do hrnca, pridáme bulgur a trochu soli a premiešame. Prikryté varíme cca. 15 minút na menšom plameni. Po uplynutí času bulgur ochutnáme a ak je uvarený, scedíme ho a zbavíme tak prebytočnej vody. Následne si pripravte dresing. Do mixéra nalejte olivový olej, šťavu z citróna, umytú petržlenovú vňať a všetko rozmixujte. Vznikne jarný zelený dresing, ktorý vylejeme na bulgur a premiešame. Ochutíme soľou, čiernym korením a ochutnáme. Na doske si nakrájame na menšie kúsky ľadový šalát, paradajky a pridáme ich k bulguru. Navrch dáme už len kocky kozieho syra, nasekanú jarnú cibuľku a môžeme sa pustiť do jedenia.
Aj vy si lámete hlavu nad tým, čo uvariť svojim najbližším na obed? Máme pre vás skvelý, rýchly recept od Moniky z La Petit. Nielenže vyzerá absolútne perfektne, ale ešte aj výborne chutí. Tak smelo do varenia!
Kuracie mäso osušte a spolu s pikantnou zmesou a 3 PL oleja nechajte marinovať aspoň 30 minút. Zohrejte vývar a udržiavajte ho teplý počas celej doby varenia rizota. Nad parou rozmrazte hrášok a polovicu si dajte bokom. Zvyšnú polovicu hrášku rozmixujte spolu so špenátom, rukolou a trochou vývaru. Zmes budete neskôr pridávať do rizota. Vo väčšom hrnci zohrejte zvyšný olej, pridajte na drobno nakrájanú cibuľu a restujte asi 2 minúty. Cibuľu podlejte vínom a nechajte odpariť alkohol. Pridajte ryžu, dobre premiešajte, a podlejte trochou vývaru. Ryža na rizoto musí byť neustále podlievaná vývarom, tak aby bola stále vlhká a neprilepila sa na dno hrnca. Keď sa vývar začne vyparovať, jednoducho pridajte ďalší. Rizoto počas varenia neustále miešajte.
Medzitým ako miešate rizoto si rozohrejte panvicu a opečete kuracie prsia z oboch strán cca 5 minút. Takto opečené prsia vložte do vyhriatej rúry na 180 stupňov a dopekajte ich ďalších 10 – 12 minút.Po cca 20 minútach je rizoto skoro hotové. Pridajte rozmixovaný hrášok a varte ešte ďaľších 5 minút, kým nie je ryža uvarená. Ryža na rizoto má byť ako cestoviny al dente. Teda zbytočne ju nerozvarte. Keď je ryža už na skus hotová, prilejte ešte trochu vývaru, vypnite sporák a pridajte maslo, muškátový oriešok, nastrúhaný parmezán a rizoto dobre premiešajte. Podľa chuti ho osoľte a okoreňte. Upečené kuracie prsia nakrájajte na plátky a položte na rizoto. Na záver prisypte zvyšný hrášok a jedlo dozdobte čerstvou rukolou.
Mak je obľúbenou zložkou mnohých dezertov. Zbožňujú ho deti aj dospelí. Verte nám, že tento dokonalý makovo-tvarohový cheesecake si jednoducho zamilujete. Navyše je jednoduchý a rýchly. Tak šup, s láskou do pečenia.
Sušienky na korpus rozomelieme valčekom na cesto alebo pomixujeme v kuchyskom robote a zmiešame so škoricou, rozpusteným maslom. Touto hmotou vyložíme dno tortovej formy. Tvaroh, smotanu a smotanový syr dôkladne spracujeme v mixéri. Postupne pridávame po jednom vajcia a vanilkový extrakt. Na záver prisypeme mak, kôru a šťavu z limety. Nalejeme do formy a pri 140 stupňoch Celzia pečieme približne 60-65 minút, pokým okraje nebudu pevné, ale stred ešte neprepečený. Necháme vychladnúť v pootvorenej, vypnutej rúre a potom následne v chladničke - ideálne cez noc.